Hoppa till innehåll

1 september - Världsböndagen för vård av skapelsen

2015 instiftade påve Franciskus Världsböndagen för vård av skapelsen. Sedan dess uppmanar han oss alla, individer, församlingar och alla människor av god vilja, att just den 1 september be särskilt mycket för vårt gemensamma hem, det som som Gud har skapat och givit oss människor i gåva. Påvens budskap för årets Världsböndag för vård av skapelsen kan man läsa här.

Världsböndagen för vård av skapelsen förenar i dag merparten av alla kristna samfund i världen. Den är också inledningen på Skapelsetid, Season of Creation (1 september till 4 oktober), då vi uppmanas att tänka extra mycket på skapelsens brådskande behov av omsorg och en god ekologi som inte bara handlar om hur människorna behandlar naturen utan även varandra.

Det temat har också kardinal Arborelius föredrag "Ekologins spiritualitet" som du kan se här.