Hoppa till innehåll

Torsdag den 25 september

Ur Lektionarium för vardagar band II utgivet 1993:

 

Läsning Hagg 1:1–8

 

I kung Darejaves’ andra regeringsår, i sjätte månaden, på första dagen i månaden, kom Herrens ord genom profeten Haggai till Serubbabel, Sealtiels son, Judas ståthållare, och till översteprästen Josua, Josadaks son. Han sade:

     Så säger Herren Sebaot: Detta folk säger: »Ännu är inte tiden kommen att gå till verket, tiden att Herrens hus byggs upp.« Men Herrens ord kom genom profeten Haggai, han sade: Är då tiden kommen för er att själva bo i panelade hus, medan detta hus ligger öde? Därför säger nu Herren Sebaot så: Ge akt på hur det går er. Ni sår mycket, men inbärgar litet, ni äter, men får inte nog för att bli mätta, ni dricker, men får inte nog för att bli glada, ni tar på er kläder, men har inte nog för att bli varma. Och den som får någon inkomst, han får den endast för att lägga den i en söndrig pung. Ja, så säger Herren Sebaot: Ge akt på hur det går er. Men dra nu upp till bergen, hämta trävirke och bygg upp mitt hus, så vill jag ha behag till det och bevisa mig härlig, säger Herren.

 

Responsoriepsalm  Ps 149:1–6a, 9b (R. 4a)

 

R. Herren har behag till sitt folk

eller: Halleluja.

 

Sjung en ny sång till Herrens ära,

     hans lov i de trognas församling.

Israel skall glädjas över sin skapare,

     Sions barn jubla över sin konung. R.

 

De skall lova hans namn under dans,

     lovsjunga honom till puka och harpa.

Herren har behag till sitt folk,

     han kröner de kuvade med seger. R.

 

De trogna gläds och ger honom ära,

     de jublar på sina läger.

Guds lov är i deras mun.

     Till härlighet blir det för alla hans trogna. R.

 

Ur Lektionarium för vardagar band II utgivet 2022:

 

Läsning Hagg 1:1–8

 

Under kung Dareíos andra regeringsår, på första dagen i sjätte månaden, kom Herrens ord genom profeten Hággaj till ståthållaren i Juda, Serubbábel, Sheáltiels son, och till översteprästen Josúa, Jósadaks son :

     Så säger Herren Sebaot : Detta folk säger att tiden inte är inne att bygga upp Herrens hus. Därför har Herrens ord kommit genom profeten Hággaj :

     Hur kan tiden vara inne för er själva att sitta i era panelprydda hus, medan detta hus ligger i ruiner ? Nu säger Herren Sebaot : Tänk på hur ni har det !

Ni sår mycket men skördar litet.

Ni äter utan att bli mätta.

Ni dricker utan att bli glada.

Ni klär er utan att bli varma.

Daglönaren stoppar lönen i en börs med hål.

Så säger Herren Sebaot : Tänk på hur ni har det ! Gå upp i bergen och skaffa virke, bygg upp mitt hus ! Då skall jag se på det med välvilja och uppenbara min härlighet, säger Herren.

 

Responsoriepsalm Ps 149:1–6a, 9b (R. 4a)

 

R. Herren har behag till sitt folk eller Halleluja.

 

Sjung en ny sång till Herrens ära,

     hans lov i de trognas församling.

Israel skall glädjas över sin skapare,

     Sions barn jubla över sin konung. R.

 

De skall lova hans namn under dans,

     lovsjunga honom till puka och harpa.

Herren har behag till sitt folk,

     han kröner de kuvade med seger. R.

 

De trogna gläds och ger honom ära,

     de jublar på sina läger.

Guds lov är i deras mun,

     Till härlighet blir det för alla hans trogna. R.

 

Halleluja Joh 14:6

 

V. Jag är vägen, sanningen och livet.

Ingen kommer till Fadern utom genom mig.

 

Evangelium Luk 9:7–9

 

Vid den tiden fick tetrarken Herodes höra berättas om allt som Jesus gjorde, och han visste inte vad han skulle tro. Några påstod nämligen att Johannes hade uppväckts från de döda, några att Elia visade sig och andra att någon av de gamla profeterna hade uppstått. Herodes sade: »Johannes har jag låtit halshugga. Vem är då han som jag hör allt detta om?« Och han försökte få träffa honom.