Världsdagen för far- och morföräldrar och de äldre 27 juli
"Salig är den som inte har förlorat hoppet" (jfr Syr 14:2) är temat för Världsdagen för far- och morföräldrar och de äldre som hela kyrkan uppmanas att fira den 27 juli.
I budskapet som påve Leo XIV har författat för världsdagen uppmanar han de troende att verka för att äldre inte marginaliseras och glöms bort. Att älska de äldre, vara nära dem och besöka dem är handlingar som har en befriande och förlösande verkan, både för den som besöker och för den som blir besökt, förklarar påven i budskapet.
De som under detta jubelår inte kan göra en pilgrimsfärd till Rom kan istället besöka ensamma äldre och på så vis få jubelårsavlat.
- Hela budskapet i svensk översättning finns här.
- Hela budskapet i polsk översättning finns här.
- Budskapet på italienska, engelska, tyska, spanska, portugisiska och arabiska finns här.
Världsdagens bakgrund
Det var påve Franciskus som år 2021 instiftade världsdagen för att uppmärksamma de äldres viktiga roll i familjen, samhället och kyrkan och för att uppmuntra till mer närhet mellan äldre föräldrar och vuxna barn, och mellan far/morföräldrar och barnbarn.
Dagen firas alltid på den fjärde söndagen i juli i anslutning till minnesdagen för Jesu morföräldrar Anna och Joakim.