Caritas Sverige

Besöksadress:Brunnsgränd 4, 111 30 Stockholm

Postadress: Caritas Sverige, Box 2150, 103 14 Stockholm

E-postadress: Caritas@caritas.se

Hemsida

Bankgiro 900-4789

 

Generalsekreterare. Ansvarig för migrations-, asyl- och människohandelsfrågor:

George Joseph

Telefon: 08–50 557 672

Mobiltelefon: 0709-63 45 01

E-post: gjoseph@caritas.se

 

Ansvarig för Caritas Sveriges inlandsarbete:

Pieter van Gylswyk

Telefon: 08-50 557 675

Mobiltelefon: 072-937 17 00

E-post: pieter.vangylswyk@caritas.se

 

Kontorsansvarig och insamlingsassistent:

Marija Kedzo

Telefon: 08-50 557 674

E-post: marija.kedzo@caritas.se

 

Kommunikatör

Anna Bieniaszewski Sandberg

Mobiltel: 070–308 86 36

E-post: anna.sandberg@katolskakyrkan.se

 

Mötesplats Caritas

Medborgarplatsen 4, 118 26 Stockholm

Mobiltel: 070–277 36 73

Öppettider: tisdag, onsdag, torsdag kl. 10-15

 

Verksamhetsansvarig

Marie Eidem

Mobiltel: 073 - 514 09 39

E-post: marie.eidem@caritas.se

 

diakon Manuel Pizarro López

Mobiltel: 070-417 00 42

E-post: manuel.pizarro@homail.com

 

 

 

Caritas är den katolska kyrkans biståndsorganisation med ett världsomfattande nätverk. Caritas hjälper människor direkt på plats.

I Sverige ger Caritas stöd till församlingarnas karitativa arbete, gör insamlingar till biståndsprojekt och arbetar med frågor som rör människohandel och migration. Läs mer på Caritas hemsida.

Stockholms katolska stift har ett konto för biståndshjälp: BG 900-4789

Gåvor tas tacksamt emot. Använd gärna Swish nummer 1239004789

Vill Du bli en regelbunden givare genom autogiro ber vi dig att kontakta Caritas kanslisekreterare Marija Kedzo.