Ordinariat

Stiftets biskop

+Anders Arborelius OCD

Tel: 08-462 66 03

Fax: 08-702 05 55

E-post: biskop@katolskakyrkan.se

 

Generalvikarie och biskopsämbetets moderator

p. Pascal René Lung OP

Tel: 08-462 66 02

Fax: 08-702 05 55

E-post: generalvikarie@katolskakyrkan.se

 

Kansler

msgr. Stjepan Biletic

Tel: 08-462 66 06

Mobiltel: 070-781 56 53

E-post: kansler@katolskakyrkan.se

 

Biskopsvikarie för präster och diakoner

f. Marek Rubaj

Tel: 08-462 66 07

Mobiltel: 070-919 19 67

E-post: marek.rubaj@katolskakyrkan.se

 

Biskopsvikarie för de nationella missionerna

msgr. Stjepan Biletic

Tel: 08-462 66 06

Mobiltel: 070-781 56 53

E-post: stjepan.biletic@katolskakyrkan.se

 

Biskopsvikarie för det gudsvigda livet

p. Pascal René Lung OP

Tel: 08-462 66 02

E-post: generalvikarie@katolskakyrkan.se            

 

Biskopsvikarie för de orientaliska katolska kyrkorna

a. Matthias Grahm OSB

Tel: 08-662 66 08

Mobiltel: 073-330 68 25

E-post: matthias.grahm@katolskakyrkan.se

 

Biskopsvikarie för kyrkorättsliga frågor

msgr. Jorge de Salas

Tel: 08-462 66 04

Mobiltel: 070-960 39 86

E-post: jorge.de.salas@katolskakyrkan.se

 

Biskopsvikarie för evangelisation (tjänstledig)

p. Fredrik Emanuelson OMI

Tel: 08-462 66 33

Mobiltel: 073-631 63 80

E-post: fredrik.emanuelson@katolskakyrkan.se

 

Biskopens delegat för gudstjänstlivet i stiftet

f. Anders Ekenberg

Tel: 018-50 61 26

Mobiltel: 072-553 87 89

E-post: anders.ekenberg.uppsala@gmail.com

Biskopen ansvarar för verksamheten i stiftet. Närmast biskopen i rang är generalvikarien. Han organiserar också arbetet på biskopsämbetet.

Till sin hjälp har biskopen utsett biskopsvikarier med ansvar för specifika områden. I Stockholms katolska stift finns sju biskopsvikarier.

Kanslern ansvarar för stiftets arkiv.