Officialatet (kyrkodomstolen)

 

Official

Msgr. Furio Cesare

Tel: 08-462 66 21

Mobiltel.: 070-384 30 80

E-post: official.officialatet@katolskakyrkan.se

E-post: furio.cesare@katolskakyrkan.se

 

Domare och Biskopsvikarie för kyrkorättsliga frågor

Msgr. Jorge de Salas

Tel: 08-462 66 04

E-post: jorge.de.salas@katolskakyrkan.se

 

Domare

f. Simon Petrus Semaan

Mobiltel: 076-369 50 09

E-post: jorge.de.salas@katolskakyrkan.se

 

Notarie

Nausikaa Haupt

Tel: 08-462 66 20

E-post: notarie.officialatet@katolskakyrkan.se

 

Notarie och stiftsjurist

Nina Norlin

Tel: 08-462 66 19

E-post: nina.norlin@katolskakyrkan.se

 

Notarie

Katarina Miksits

Tel: 08-462 66 22

E-post: katarina.miksits@katolskakyrkan.se

 

Officialatet är stiftets kyrkliga domstol. Målen vid domstolen handläggs i enlighet med den kanoniska lagen som är katolska kyrkans interna lag. De vanligaste målen handlar om äktenskap.

 

Officialatet - under ledning av officialen - hjälper biskopen att se till att stiftets verksamhet och beslut följer den kanoniska lagen.